FCLab.fi - Future Classroom Lab

01.08.2018 - 31.07.2022

Future Classroom Lab on hanke, jossa tutkitaan, kokeillaan ja kehitetään erilaisia oppimisympäristöjä. Hankkeen ensimmäinen kausi oli vuosina 2018-2020 ja nyt rahoitus on heinäkuulle 2022.

Future Classroom Lab on hanke, jossa tutkitaan, kokeillaan ja kehitetään erilaisia oppimisympäristöön liittyviä teknologioita ja kalusteita sekä kehitetään erilaisten oppimisympäristöjen tarjoamia mahdollisuuksia oppimisessa ja opetuksessa. Toiminnan keskiössä ovat oppimisen vyöhykkeet, joiden määrittelyssä on pyritty tunnistamaan oppimisen kannalta tärkeitä oppimisympäristön ominaisuuksia ja huomioimaan suomalaisen opetussuunnitelman erityispiirteet. Tavoitteena on viedä oppimistilanne sille mahdollisimman otolliseen ympäristöön. Hankkeen ensimmäisessä vaiheessa mukana ovat olleet Itä-Suomen yliopiston harjoittelukoulu, Tampereen yliopiston harjoittelukoulu sekä Oulun normaalikoulu. Toisessa vaiheessa mukaan ovat tulleet mys Helsingin yliopiston harjoittelukoulut, Jyväskylän normaalikoulu sekä Wasa Övningsskola.

Tutkimusryhmän kuvaus

Esittelykuva tutkimusryhmästä FCLab.fi - Future Classroom Lab

Ota yhteyttä: Sampo Forsström, sampo.forsstrom@uef.fi Tulliportin alakoulu: Anna Mikkonen, Anna-Liisa Heiskanen, Niina Mikkonen, Sanna Vänskä, Eija Mälkiä, Jussi Hietava, Juha Paavilainen, Leena Hurmekoski Muut FCL-tilat Tampere Mikko Horila, mikko.horila@fclab.fi Tuomo Tammi, tuomo.tammi@fclab.fi Oulu Pentti Mankinen, pentti.mankinen@fclab.fi Jyväskylä Susanne Roos, susanne.roos@norssi.jyu.fi Helsinki Jani Kiviharju, jani.kiviharju@helsinki.fi Terhi Maskonen, terhi.maskonen@helsinki.fi Vaasa Lars Broman, lars.broman@åbo.fi

Tutkimusryhmän sivut

Videot

Avainsanat

Ajanjakso

01.08.2018 - 31.07.2022

Ryhmän jäsenet - UEF