Sydänkirurgisen kuvantamisen tutkimusryhmä

Group leader
Marja Hedman
MD, PhD, Professor, Cardiologist

marja.hedman (at) kuh.fi
Heart Center, Department of Cardiothoracic Surgery and Clinical Imaging Center, Department of Clinical Radiology
Kuopio University Hospital, P.O. BOX 100, FIN-70029, Kuopio, Finland

Tutkimusryhmän kuvaus

PROJEKTIT

DilAo-projekti
Aortan laajentumista ja repeämistä ennustavia tekijöitä selvittävä tutkimus

ALAPROJEKTIT

DilAo-Pre – Aortan laajentumisen patofysiologiaa ja repeämistä ennustavia kuvantamissuureita selvittävä kokeellinen tutkimus (UEF; A.I.Virtanen Instituutti)
DilAo-TAV – Aortan laajentumista ennustavia suureita modernin 4D virtausmagnmeettikuvauksen avulla selvittävä tutkimus potilailla, joilla on normaali kolmepurjeinen aorttaläppä (KYS)
DilAo-BAV – Aortan laajentumista ennustavia suureita modernin 4D virtausmagnmeettikuvauksen avulla selvittävä tutkimus potilailla, joilla on synnynnäisesti kaksipurjeinen aorttaläppä + aortan koarktaatio (KYS, K-SKS)
DilAo-Ela – Aortan repeämisherkkyyttä biomekaanikan keinoin ja histolpatologisesti selvittävä tutkimus (KYS, UEF; Soveltavan fysiikan laitos ja A.I.Virtanen Instituutti)
DilAo-Sim – Aortan repeämisherkkyyttä matemaattisen mallinnoksen ja paineolosuhteiden simuloinnin avulla selvittävä tutkimus (KYS, JAMK)

DiReA-Digitwin – Digitaalinen ja reaalielastinen kaksonen aortan laajentuma- ja repeämäriskin ennustamisessa

Cardio-Fib –projekti – Sydänlihasfibroosin kuvantaminen – Modernien säteettömien ja varjoaineettomien kuvantamismenetelmien kehittäminen sekä laskennallisen fibroosin yhteys sydänsairauksien ennusteeseen ja hoitotuloksiin

Translationaalinen sydänlihasperfuusion kuvantaminen eri kuvantamistekniikoilla

Group members

  • Pekka Jaakkola, MD, PhD, Adjunct Professor, Heart and thoracic surgeon, pekka.jaakkola (at) kuh.fi
  • Annastiina Husso, MD, PhD, heart and thoracic surgeon, annastiina.husso (at) uh.fi
  • Petri Saari, MD, PhD, Radiologist, petri.saari (at) kuh.fi
  • Hanna Matikka MSc, PhD, Hospital physicist, hanna.matikka (at) kuh.fi
  • Jaakko Sarin, MSc, Physicist, jaakko.sarin (at) kuh.fi
  • Jari Torniainen, MSc, Physicist, jari.torniainen (at) uef.fi
  • Sanna Kettunen, MSc, sanna.kettunen (at) uef.fi
  • Miika Kiema, MSc, miika.kiema (at) uef.fi

Doctoral students

  • Petteri Kauhanen / BM, Department of Clinical Radiology, petkau (at) student.uef.fi
  • Elina Kariniemi / MD, Department of Clinical Physiology and Nuclear Medicine, elina.kariniemi (at) kuh.fi
  • Teemu Kiljander / MD, Central Finland Central hospital, Department of Cardiology, teemu.kiljander (at) @kuh.fi
  • Juhana Toimela / MD, Department of Cardiothoracic Surgery, juhana.toimela (at) kuh.fi

Collaboration

  • Ritva Vanninen, MD, PhD, Professor, Radiologist, KUH / Clinical Radiology
  • Timo Liimatainen, MSc, Associate Professor, Research Unit of Medical Imaging, Physics and Technology, University of Oulu and Oulu University hospital
  • Tomi Laitinen, MD, PhD, Professor, Clinical Physiology and Nuclear Medicine, KUH / Clinical Physiology and Nuclear Medicine
  • Seppo Ylä-Herttuala, MD, PhD, Professor, Department of Biotechnology and Molecular Medicine, A.I.Virtanen Institute, University of Eastern Finland
  • Johanna Laakkonen, PhD, Associate Professor, Department of Biotechnology and Molecular Medicine, A.I.Virtanen Institute, University of Eastern Finland
  • Jussi Tohka, Associate Professor, Molecular Sciences, A.I. Virtanen Institute, University of Eastern Finland
  • Juha Töyräs, PhD, Professor, Department of Applied Physics, BBC-group, University of Eastern Finland
  • Pirjo Mustonen, MD, PhD, Adjunct Professor, University of Eastern Finland
  • Matti Kurki, Dr. Tech., Head of Department, JAMK University of Applied Sciences, Industrial Engineering

Julkaisut

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/jmri.26655
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6957537/pdf/330_2019_Article_6433.pdf
https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s00330-020-06852-3.pdf

Avainsanat

Ryhmän jäsenet - UEF