Osallistava terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen (PROMEQ)

01.08.2016 - 31.12.2021

Tutkimusryhmä

PROMEQ tutkii ja kehittää kokonaisvaltaista mallia ja osallistavia menetelmiä hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen yhteistyössä neljän haavoittuvan väestöryhmän, palveluammattilaisten, järjestöjen ja päätöksentekijöiden kanssa.

PROMEQissa terveyden ja hyvinvoinnin eriarvoisuus nähdään liittyvän yksilöllisten tekijöiden lisäksi kulttuurisiin ja yhteiskunnallisiin tekijöihin sekä näiden väliseen vuorovaikutukseen. Yleisenä viitekehyksenä toimii WHO:n määritelmä elämänlaadusta ihmisten terveyden ja fyysisen toimintakyvyn, kognition, psyykkisen ja sosiaalisen hyvinvoinnin sekä aineellisten elinolojen, palvelujen saatavuuden ja muiden ympäristötekijöiden kokonaisuutena. Keskeinen oletus PROMEQissa on, että näihin voimavaroihin vaikuttamalla voidaan parantaa ihmisten kykyä muuttaa toimintaansa ja elämäntilannettaan niin, että terveys ja hyvinvointi kohentuvat. Hankkeen tavoitteena on kehittää ja testata interventio- ja kokeiluasetelmissa vaikuttavia menetelmiä erityisesti näiden neljän tutkimuksen kohteena olevan ryhmän hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen, ja käyttää sosiaalista markkinointia tukemaan myönteisiä muutoksia heidän elintavoissaan ja elämänlaadussaan. Nämä neljä kohderyhmää ovat 1) koulutuksen ja työelämän ulkopuolella olevat nuoret, 2) pitkäaikaistyöttömät, 3) juuri oleskeluluvan saaneet maahanmuuttajat ja 4) paljon sekä sosiaali- että terveyspalveluita tarvitsevat kotona asuvat ikäihmiset. Lisäksi tavoitteena on integroida sosiaali- ja terveyspalvelut tiiviimmin osaksi hyvinvoinnin ja terveyden edistämistoimien kokonaisuutta ja julkisen, yksityisen ja vapaaehtoisen sektorin yhteistyötä. Vaikka kohderyhmiksi on valittu edellä mainitut ryhmät, tulokset antavat pohjan hyvinvointia ja terveyttä kokonaisvaltaisesti lähestyvän väestötason toimintamallin kehittämiseen.
Tutkimusryhmän sivut

Avainsanat

Ajanjakso

01.08.2016 - 31.12.2021

Ryhmän jäsenet - UEF

Muut ryhmän jäsenet

  • Tarmo Valkonen, ETLA
    Tarmo Valkonen, ETLA tarmo.valkonen@etla.fi
  • Pekka Martikainen, Helsingin yliopisto
    Pekka Martikainen, Helsingin yliopisto pekka.martikainen@helsinki.fi
  • Martti Kulvik, ETLA
    Martti Kulvik, ETLA martti.kulvik@etla.fi
  • Jukka Lassila, ETLA
    Jukka Lassila, ETLA jukka.lassila@etla.fi
  • Janne Mikkonen, ETLA
    Janne Mikkonen, ETLA janne.mikkonen@etla.fi
  • Karoliina Korhonen, Helsingin yliopisto
    Karoliina Korhonen, Helsingin yliopisto karoliina.korhonen@helsinki.fi
  • Sanna Aaltonen, Nuorisotutkimusseura
    Sanna Aaltonen, Nuorisotutkimusseura Sanna.aaltonen@nuorisotutkimus.fi
  • Antti Kivijärvi, Nuorisotutkimusseura
    Antti Kivijärvi, Nuorisotutkimusseura antti.kivijarvi@nuorisotutkimus.fi
  • Martta Myllylä, Nuorisotutkimusseura
    Martta Myllylä, Nuorisotutkimusseura martta.myllyla@nuorisotutkimus.fi
  • Mikko Mäntysaari, Jyväskylän yliopisto
    Mikko Mäntysaari, Jyväskylän yliopisto mikko.mantysaari@jyu.fi
  • Sami Ylistö, Jyväskylän yliopisto
    Sami Ylistö, Jyväskylän yliopisto sami.ylistö@jyu.fi
  • Kaisa Rikalainen, Jyväskylän yliopisto
    Kaisa Rikalainen, Jyväskylän yliopisto kaisa.rikalainen@jyu.fi
  • Kati Närhi, Jyväskylän yliopisto
    Kati Närhi, Jyväskylän yliopisto kati.narhi@jyu.fi
  • Sirpa Kannasoja, Jyväskylän yliopisto
    Sirpa Kannasoja, Jyväskylän yliopisto sirpa.kannasoja@jyu.fi
  • Mari Kivitalo, Jyväskylän yliopisto
    Mari Kivitalo, Jyväskylän yliopisto mari.kivitalo@jyu.fi
  • Pekka Rissanen, Tampereen yliopisto
    Pekka Rissanen, Tampereen yliopisto pekka.rissanen@uta.fi
  • Leena Forma, Tampereen yliopisto
    Leena Forma, Tampereen yliopisto leena.forma@uta.fi
  • Jussi Partanen, Tampereen yliopisto
    Jussi Partanen, Tampereen yliopisto jussi.partanen@uta.fi
  • Antti Syväjärvi, Rovaniemen yliopisto
    Antti Syväjärvi, Rovaniemen yliopisto antti.syvajarvi@ulapland.fi
  • Jaana Leinonen, Rovaniemen yliopisto
    Jaana Leinonen, Rovaniemen yliopisto jaana.leinonen@ulapland.fi
  • Silja Nikula, Rovaniemen yliopisto
    Silja Nikula, Rovaniemen yliopisto silja.nikula@ulapland.fi
  • Eeva Myllylä, Rovaniemen yliopisto
    Eeva Myllylä, Rovaniemen yliopisto eeva-maija.myllyla@ulapland.fi

Yhteistyökumppanit

Julkaisut